Oživení ducha školní zahrady „ jezírko s žábami, kam chodí pít ptáci“ nebo „bažiňák“

Oživení ducha školní zahrady „ jezírko s žábami, kam chodí pít ptáci“ nebo „bažiňák“

Společnost Vetropack Moravia Glass navázala na úspěšný třetí ročník „Malých věcí“ a vyhlásila čtvrté malé grantové řízení na zlepšení současného stavu, zvelebení nebo zviditelnění nominovaných „Malých věcí“ v regionu.

Během mimořádného opatření se tedy spojila část žákovského parlamentu a ve spolupráci s panem školníkem, vedením školy a s podporou vedení obce podala přihlášku do nabízeného programu.

Ve středu 3. června přišla projektantům odpověď:

„Vážené žadatelky, vážení žadatelé,

dovolujeme si Vám s radostí oznámit, že Váš projekt podaný v rámci grantového programu „Malé věci kolem nás 4“ byl vybrán mezi šest vítězných a bude podpořen částkou 10 000 Kč. Jako poděkování za Vaši snahu zlepšovat „malé věci“ kolem nás bychom Vás rádi pozvali na slavnostní vyhlášení, kde Vám předáme symbolický šek a darovací smlouvu.

 

Tomuto úspěchu předcházelo zdůvodnění nominace:

Naše škola se pyšní mezinárodním titulem Ekoškola a její chloubou je dozajista školní zahrada, která je současně i „přírodní učebnou“. Duchem zahrady je od jejího otevření v roce 2011 jezírko s vodními rostlinami, rybkami, žábami a prostě vším, co k takovému vodnímu ekosystému patří. Jak čas plynul, tak se postupně život z malé vodní plochy vytrácel a její průzračná voda se postupně měnila v zeleně zakalenou. Proto jsme se po vyhlášení grantového řízení s členy žákovského parlamentu kontaktovali přes internet a následně pak poradili s odborníkem na slovo vzatým, kterým je v naší komunitě bezesporu pan školník a údržbář Jaroslav Sácký. Jako vždy s úsměvem na tváři navrhl jednoduché řešení, a to filtraci. Neuspokojivý stav jezírka byl prý již delší dobu jeho noční můrou. Všichni jsme se shodli, že komplexní řešení v péči o čistou vodu v našem „ JEZÍRKU S ŽÁBAMI, KAM CHODÍ PÍT PTÁCI“ toho času „BAŽIŇÁKU“ bude filtrační systém. Díky tomu se do „DUCHA“ naší školní zahrady opět budou moci vracet barevní karasi či závojenky a naše školní parta učitelů a žáků se po COVIDOVÉM DOMÁCÍM UČENÍ bude za odměnu věnovat novému stylu výuky, kdy rozhodně zapomeneme na zvýšenou psychickou zátěž, kterou jsme dozajista během mimořádných opatření museli všichni projít.

 

Příspěvky členů žákovského parlamentu k přihlášení do grantového řízení:

Malé vodní království

Adéla Slámová žákyně IX. třídy, předsedkyně žákovského parlamentu, šéfredaktorka školního zpravodaje

Mezi údolím Školouníkem a kopcem Školkouníkem se rozkládalo malé vodní království s pěkným jezírkem, ve kterém plavaly krásné barevné rybičky. Děti z údolí i kopce se chodili k jezírku se svými školmistry učit a svačiny o přestávkách jim zde chutnaly vždy nejlépe. Paní učitelky jim vyprávěly pohádky o rybičkách, které jsou vlastně zakleté princezny. Děti pozorně poslouchaly a každý den počítaly rybičky, zda jich je méně a jestli je už některá vysvobozená. Hodný pan pedel se o jezírko staral, čistil je a přikrmoval rybičky. Dnes je ale jezírko plné špinavé vody. Barevné rybičky také zmizely a zmizely i úsměvy dětí, které marně čekají na hodného čaroděje, který by dokázal vyčistit vodu v jezírku a navrátil do něho život. Doufají, že se nějaký objeví a splní jejich tajný sen.

Naše školní zahrada

Tomáš Blata žák VI. třídy, člen žákovského parlamentu, redaktor školního zpravodaje s všeobecným přehledem

Když v horkých letních dnech musíme sedět ve škole, chtělo by to něco na ochlazení a potěchu oka. A v tomto problému by nám mohlo pomoci filtrační zařízení do školního jezírka, které je na tom nyní dost špatně. Mým nejoblíbenějším koníčkem je RYBOLOV a nepřítomnost mých němých kamarádů v jezírku mě trápí nejvíce, ale je pravda, že ani mně by ve špinavé zelené vodě dobře nebylo. Vzorem je mi držitel několika světových rekordů Jakub Vágner. Na školní zahradě se koná spousta akcí a byli bychom rádi, kdyby to naše jezírko opět ožilo a nám se u něj zase dobře všem učilo, mohli jsme se zde setkávat a pohovořit spolu jako jedna velká rodina.

Kontakt

Základní škola T. G. Masaryka Šardice
okres Hodonín, příspěvková organizace
Šardice 521
696 13 Šardice

IČO: 709 953 46

Číslo účtu: 86-2423230237/0100

518 624 553

info@zssardice.cz

Zaměstnanci

Hospodářka a účetní Zdenka Hasalová:
tel. 518 624 027


Kalendář


Partneři

 • Ekoškola
 • Recyklohraní
 • Škola pro demokracii
 • Partnerská škola FRAUS
 • Testování SCIO
 • Rodiče vítáni
 • ZŠ TGM Šardice ŠABLONY II
 • Aktivní škola
 • Obec parťákem
 • Rodilý mluvčí
 • Přírodní zahrada
 • Slovácko v pohybu
 • Ovoce, zelenina a mléko do škol
 • Erasmus +
 • Sazka Olympijský víceboj