ENVIROMENTÁLNÍ VÝCHOVA

Environmentální výchova

Časový harmonogram environmentální výchovy na rok 2016/2017 v ročním plánu – ke stažení ZDE
Další aktivity dle aktuální situace a nabídky během školního roku:

• Výukové programy v terénu nebo v prostorách školy dle aktuální nabídky
  • Žádosti o finance na pomůcky, vybavení učebny a budování školní zahrady – dle aktuálně vypsaných grantů
  • Průběžné informování členy Ekotýmu o aktivitách projektu Ekoškola v kmenových třídách

Soutěže:

• Recyklohraní – soutěž ve sběru baterií a elektrozařízení
  • Sběr vršků od PET lahví – pro postižené děti
  • Sběr papíru v rámci celé obce
  • Zapojení do výtvarných a vědomostních soutěží s přírodovědnou tematikou  – dle aktuální nabídky

Zapojení do celorepublikových aktivit:

• Členství v síti M.R.K.E.V.
  • Ekoškola – mezinárodní projekt (Tereza)
  • Přírodní zahrada

Environmentální výchova v ŠVP:

• Výchova zdravé osobnosti (1. – 9. ročník)
  • Člověka svět (1. – 5. ročník)
  • Přírodovědné předměty (6. – 9. ročník)

Ekologicky šetrná škola:

• Třídění odpadu – v prostorách školy – papír, plast, bio odpad, baterie a drobné elektro
  • Šetření elektrickou energií, plynem, vodou
  • Aktivizační metody práce s využitím výukových krabic z Rezekvítku – Voda, les
  • Úprava školní zahrady
  • Zlepšování prostředí ve škole, péče o pokojové květiny

Spolupráce:

• organizace: Lipka, Rezekvítek, Sluňákov, Tereza, Ekocentrum  Šardice, Spolek za zdravé Šardice, ZOO Hodonín
  • zřizovatel školy OÚ Šardice
  • místní podnikatelé a organizace

• nástěnky školy
  • internet
  • šardický zpravodaj

Recyklohraní

8551-logo 2012 (2)Recyklohraní je školní recyklační program pod záštitou MŠMT České republiky, jehož cílem je prohloubit znalosti žáků v oblasti třídění a recyklace odpadů a umožnit jim osobní zkušenost se zpětným odběrem baterií a použitých drobných elektrozařízení.

M.R.K.E.V.

MRKEV (Metodika a realizace komplexní ekologické výchovy) je dlouhodobým programem Pavučiny (Síť středisek ekologické výchovy), který je realizován od roku 2001. Jeho záměrem je vytvářet funkční systémy školního a mimoškolního environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty (EVVO), rozvíjet a podporovat regionální sítě pedagogických pracovníků, škol a dalších organizací zabývajících se EVVO, podporovat proces vytváření a realizace školních programů EVVO a v posledních letech i podporovat pedagogické pracovníky při začleňování environmentální výchovy jako průřezového tématu do školních vzdělávacích programů.